Продажі через OLX, Нову Пошту та Prom під прицілом фіскалізації. Чи доведеться платити всім?

Останні новини про новий "інструмент" податкової сколихнули соцмережі. Ми свідомо вирішили не поспішати з коментарями — дочекалися реакції податкової, політиків, а також хвилі обурення користувачів. І ось тепер готові пояснити — що ж насправді відбувається, кого це стосується і чого чекати далі.

Що сталося?

Державна податкова служба офіційно повідомила: відтепер на постійній основі ідентифікує громадян, які продають товари в Інтернеті та отримують оплату за них.

Новий інструмент? Саме так — ідеться про оновлену форму фіскального чека, яка почала діяти з 1 березня 2025 року.

Як це працює?

Якщо ви отримуєте оплату за товар післяплатою (через NovaPay, OLX доставка, Prom тощо), — сервіс формує фіскальний чек. У новому чеку вже вказуються не лише сума, а й ПІБ отримувача коштів. Це і є той "інструмент", про який говорить ДПС.

Податкова бачить:

  • факт продажу,

  • суму переказу,

  • отримувача коштів.

!! Тільки якщо такі транзакції носять систематичний характер, податкова може визнати вашу діяльність підприємницькою. А далі — штраф.

Який штраф загрожує?

Якщо ви не зареєстровані як ФОП і регулярно продаєте товари онлайн, вам може загрожувати штраф від 17 000 до 34 000 грн (ст. 164 КУпАП — «підприємницька діяльність без реєстрації»).

А якщо ФОП є, але не видає фіскальні чеки, не використовуєте реєстратор розрахункових операцій (далі – РРО) при прийомі оплати — інша історія. 

У період з 1 серпня 2023 року по 31 липня 2025 року (або до дати припинення чи скасування воєнного стану) за таке порушення перший раз накладається штраф у розмірі 25% від вартості товарів (робіт, послуг), проданих з порушенням. У разі повторних порушень штраф збільшується до 50% вартості проданих товарів або послуг (п.15 Прикінцеві положення Законому «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»)

Як зрозуміти, що ви — "підприємець" в очах податкової?

Відповідно до позиції Верховного Суду (Постанова Пленуму від 25.04.2003 № 3), підприємницькою діяльністю вважається така, що є:

  • систематичною (три і більше разів на рік),

  • самостійною,

  • з метою отримання прибутку,

  • на власний ризик.

Якщо ви щомісяця "зливаєте" непотрібні речі з дому — усе гаразд. Але якщо продаєте нові речі в кількості, схожій на асортимент магазину — у податкової виникнуть питання.

Але ж податкова сказала, що "не штрафуватиме"?

Так, у своєму офіційному повідомленні ДПС запевнила: одноразовий продаж особистих речей — не є порушенням. І штрафувати за це не будуть.

Але (!) у разі систематичності та однотипності товарів — така діяльність може бути визнана підприємницькою. І тоді штраф цілком можливий.

А як щодо нового законопроекту?

Паралельно з цим, нардепи вже розповсюдили новину про новий законопроєкт Мінфіну, який передбачає:

  • навіть один продаж на рік (замість трьох) через OLX, Prom, ROZETKA та інші платформи буде оподатковуватись;

  • обов’язок таких платформ передавати дані про продавців, які здійснили хоча б одну угоду за рік до ДПС;

  • цифрові платформи будуть утримувати ПДФО і військовий збір з таких доходів як податкові агенти. 

Законопроєкт поки не зареєстрований — коментувати деталі зарано. Але тенденція очевидна: держава, рано чи пізно, рухається до повної фіскалізації онлайн-продажів. 

Що робити?

На сьогодні згідно чинного законодавству можна констатувати наступне:

  1. Продаєте щось разово? – Не хвилюйтеся.

  2. Продаєте регулярно, з метою прибутку? – Зареєструйтесь як ФОП.

Ви ФОП? – Перевірте, чи правильно фіскалізуєте платежі з післяплатою (через NovaPay, OLX доставка тощо) та використовуєте РРО.

Маєте питання? Отримали листа з податкової?

Наші податкові юристи готові допомогти:

  • проаналізуємо вашу ситуацію,

  • підготуємо відповіді на запити,

  • супроводимо при реєстрації ФОП або розв’яжемо спір із ДПС.

Previous
Previous

Як переказати інвестиції з іноземної компанії в Україну: три основні способи

Next
Next

Звітність про КІК: Увага, термін до 1 травня!